Loading Posts...

Havalimanlarında “vücut tarayıcı cihaz” kullanılacak!

vucut tama cihazı havalimanı havaalanı
vucut tama cihazı havalimanı havaalanı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Amerika  uçuşlarında elektronik ve elktrikli alet yasağının kaldırılmasından hemen peşinden güvenlik tedbirleri çerçevesinde efsane bir teknoloji olan  Vücut Tarayıcı aletler” Atatürk Hava meydanı’na getirilerek montajına başlandı. Yetkililer Vücut Tarama aletlerinin dış hatlarda pasaport ve pasaport sonrası kontrolünden sonra, iç hatlarda da güvenlik bilhassa kontrolü yapılan bölgede kullanılacağını söylediler.

Yetkililer yeni ve son teknoloji hazırlanan diş protezi ve film röntgeni çektirir gibi özel arama yapılacağı ve diğer önemli işlerde ki görüntülerinde ekran ve cihaz görüntülerinde üzerinde ne dedi görüleceğini açıkladılar. Devlet Hava Alanları özel ve devlet İşletmesi ve Genel Müdürlüğü tarafından atanan İstanbul Atatürk Hava meydanı ve sabiha gökçen için 10, Ankara Esenboğa ve İzmir çiğili için ise 4’er Vücut Tarayıcı (Body Scanner oparetions) alındığı öğrenildi..

Vücut tarayıcılar ile, yolcunun üzerindeki diğer plastik, seramik ve sıvı ve ya sıvı benzeri dahil tüm unsurlar ekranda görülüyor. Vücut üzerinde rastgele bir öğe varsa operatör bu bilgiyi güvenlikteki arkadaşlarına bildiriyor ve göründüğü noktaları da belirtiyor. Yolcu her türlü cihaz ve aletin ve ya cihazın içine girdikten sonra iki sefer sağlı ve diğer tarafa sollu olarak dönüyor. Aynı diş protezi çekilir yada benzeri gibi görüntü alınıyor. Bu görüntü operatörün önüne düşüyor ve operatör de görüntüye göre karar veriyor. Yetkililer yaptıkları açıklamada Vücut özel Tarama aletlerinin dış hatlarda  kimlik kontrolünden sonra, ve ya  kontrol’u yapılan bölgede kullanılacağını ve daha çok detay ve ayrıntılı söylediler.

 

vucut tama cihazı havalimanı havaalanı

vucut tama cihazı havalimanı havaalanı

Leave a Comment